Bombus [Psithyrus] - Gegutkamanė
Acarina - Erkės
Araneae - Vorai
Coleoptera - Vabalai
Hymenoptera - Plėviasparniai
Lepidoptera - Drugiai
Ixodidae - Iksodinės erkės
Trombidiidae - Trombidinės erkės
Araneidae - Kryžiuočiai
Gnaphosidae - Plokščiavoriai
Eresidae - Storagalviai
Carabidae - Žygiai
Silphidae - Maitvabaliai
Apidae - Bitės
Pieridae - Baltukai
Lycaenidae - Melsviai
Papilionidae - Sklandūnai
Gegutkamanės - Bombus (Psithyrus) Lepeletier, 1833
Gegutkamanės - kamanių (Bombus) genties vabzdžių pogentis. Tai specializuoti tikrųjų kamanių lizdiniai parazitai.
Seniau gegutkamanės buvo laikomos atskira gentis (Psithyrus s.str.), kuri kartu su tikrųjų kamanių (Bombus s.str.) gentim sudarė kamanių tribą (Bombini). Tačiau vėliau, įrodžius jų morfologinių požymių panašumą, šias gentis buvo pasiūlyta jungti į vieną gentį (Bombus s.lat.), o gegutkamanės laikomos kamanių (Bombus s.lat.) pogenčiu (Williams, P.H. 1994).
MORFOLOGIJA:
Gegutkamanės iš pirmo žvilgsnio nesiskiria nuo tikrųjų kamanių ir jas atskirti ganėtinai sunku. Kiekviena gegutkamanių rūšis savo išvaizda identiška į tos rūšies kamanes, kurių šeimas išnaudoja. Pagrindinis morfologinis požymis, skiriantis šias dvi kamanių grupes, yra tai, kad gegutkamanių kojos nepritaikytos žiedadulkėms rinkti. Jų trečios poros kojų blauzdų išorinė plokštuma išgaubta, vientisai apaugusi plaukeliais, o tikrųjų kamanių - lėkšta, plika, kraštuose apaugusi ilgais plaukeliais.
Gegutkamanių patelės turi stangrų žemyn lenktą pilvelio galą, kurio paskutinis sternitas būna su savitomis briaunelėmis ar lysvelėmis. Gegutkamanių patinėlių parameros, skirtingai nei tikrųjų kamanių, gležnesnės ir šviesesnės. Gegutkamanės neturi darbininkių (V. Tamutis, J. Straigis, A. Amšiejus, 2010).
BIOLOGIJA:
Gegutkamanės savo lizdų nedaro, o kiaušinėlius deda kitų kamanių lizduose. Jos specializuoti tikrųjų kamanių lizdiniai parazitai. Išvaizda, ypač savo spalviniu piešiniu, gegutkamanės labai panašios į tas tikrųjų kamanių rūšis, kurių lizduose parazituoja. Dėl šios savybės gegutkamanių patelės, neatpažintos kamanių šeimos narių, netrukdomai ir drąsiai elgdamosios patenka į jų lizdus ir padeda kiaušinėlius. Iš jų išsiritusias lervutes prižiūri ir maitina tikrųjų kamanių šeimos nariai. Pasitaiko atvejų, kad gegutkamanių patelės aukos lizde nužudo šeimininkų motinėlę. Nors pastebėta, kad gana dažnai galima aptikti kartu ir gegutkamanės ir kamanės motinėles (V. Tamutis, J. Straigis, A. Amšiejus, 2010).
Gegutkamanių vystymosi ciklas panašus į tikrųjų kamanių, tik pavasarį jų patelės paprastai pradeda skraidyti mėnesiu vėliau nei tikrosios kamanės. Papildomai besimaitindamos augalų žiedų nektaru ir žiedadulkėmis jos ieško tikrųjų kamanių lizdų, kuriuose galėtų parazituoti. Patekusios į tokį lizdą deda kiaušinėlius beveik nesimaitindamos ir po to netrukus nugaišta (V. Tamutis, J. Straigis, A. Amšiejus, 2010).
Naujos kartos patinėliai ir patelės pradeda skraidyti vasaros pabaigoje. Patinėliai, apvaisinę pateles, žūsta, o patelės, susiradusios tinkamą prieglobstį, užmiega žiemos miegu (V. Tamutis, J. Straigis, A. Amšiejus, 2010).
PAPLITIMAS:
Lietuvoje aptiktos 7 gegutkamanių rūšys ir viena ieškotina.
Gegutkamanės, kaip ir kamanės priskiriamos nykstančių vabzdžių grupei ir daugelyje pasaulio valstybių yra saugomos. Jos yra naudingos, nes apdulkina augalų žiedus, kaip ir tikrosios kamanės.
ŠALTINIAI:
V. Tamutis, J. Straigis, A. Amšiejus. 2010. Kamanės. "Lututė" P.37 ISBN 978-9955-37-102-1
https://lt.wikipedia.org/wiki/Gegutkaman%C4%97s [žiūrėta 2016.10.06]
Williams, P.H. 1994. Phylogenetic relationships among bumblebees (Bombus Latr.): A reappraisal of morphological evidence. Systematic Entomology 19: 327—344.