LIETUVOS MOLIUSKŲ KATALOGAS
ALBERTAS GURSKAS
KAUNAS 2009 m.
Sudarė
Compiled by
Albertas Gurskas
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus
vyriausiasis fondų saugotojas
Laisvės al. 106, 44263 Kaunas
Tel. 8 37 200278; 8 678 53745
El. paštas: albertasg©gmail.com
zoomuz©kaune.lt
Įvadas
Katalogas sudarytas naudojantis Kauno zoologijos muziejaus malakologinių duomenų baze, kurioje kaupiami moliuskų rinkinių, mokslinių publikacijų ir specialistų pateikti duomenys. Šia apibendrinta informacija siekiama padėti gamtininkams susidaryti vaizdą apie mūsų krašto malakofauną ir jos ištirtumą. Kataloge vadovautasi moliuskų klasifikacija, priimta CLECOM (Check List of European COntinental Mollusca) specialistų, o rūšių sąrašas derintas su CLECOM paskelbtu Lietuvos moliuskų sąrašu (Checklist of species-group taxa of continental mollusca living in Lithuania, 14-07-2002) ir internetine „Fauna Europaea“ duomenų baze. Prie rūšių pavadinimų pateikiama trumpa informacija apie tos rūšies paplitimą (AREALAS), būdingiausias gyvenamąsias vietas (BUVEINĖS), rūšies populiacijų būklę Lietuvoje: gausi, reta, nykstanti, plintanti ir pan. (BŪKLĖ), surašyti informaciniai šaltiniai, minintys rūšį gyvenant Lietuvoje (INF.). Piešiniuose Lietuvos teritorijos kontūruose taškais apytiksliai pažymėtos rūšies radimo vietose užfiksuotos muziejaus duomenų bazėje (KZM DB). Mažas taškų skaičius nebūtinai reiškia rūšies retumą. Dažniausiai tai rodo duomenų trūkumą. Kitų autorių skelbti duomenys gali būti ir nepanaudoti, jeigu jie nepasiekė zoologijos muziejaus ir nespėta juos įvesti į duomenų bazę.
Prieš keleto rūšių pavadinimus parašytas klaustukas. Tai reiškia, kad abejojama, ar ta rūšis turėtų būti įtraukta į Lietuvos moliuskų sąrašą, nes duomenys apie radimą nevisiškai patikimi, nėra naujų radimą patvirtinančių faktų, galutinai neišaiškinta rūšies taksonominė padėtis: vieni malakologai ją laiko rūšimi, o kiti – ne.
Siūloma keletas naujų lietuviškų moliuskų pavadinimų, bet jie nederinti su vadovaujančiaisiais kalbos specialistais ir nėra aprobuoti. Skaitytojų valia juos vartoti arba sukurti geresnius variantus.
Caption
The catalog is based on information of collections of Kaunas zoological museum. The structure of the catalog:
AREALAS – Range (roughly)
BUVEINĖS – Habitat
BŪKLĖ – Abundance (state of the species)
INF. – Sources of information