Jump to Navigation

Lycaenidae - Melsviai

Acarina - Erkės

Ixodidae - Iksodinės erkės

Trombidiidae - Trombidinės erkės

Lepidoptera - Drugiai

Pieridae - Baltukai

Lycaenidae - Melsviai

Papilionidae - Sklandūnai

Melsviai - Lycaenidae Leach 1815

 

 

MORFOLOGIJA:

     Melsviai tai nedideli drugiai tamsiais ar ryškių spalvų sparnais. Dominuoja melsva, violetiškai mėlyna ar oranžiškai rausva spalvos. Galva apvali. Akys plikos ar dengtos trumpais plaukeliais su išpjova antenų pamate. Antenos buožiškos, 1/2 priekinio sparno ilgio, margos - su besikeičiančiais baltais ir juodais skersiniais žiedeliais. Priekiniai sparnai platūs, trikampiai.

     Kai kurios rūšys sunkiai apibūdinamos. Rūšies požymiai dažniausiai matyti apatinėje sparnų pusėje. Turi tipišką abiem lytims ir visai šeimai raštą, kurį sudaro dėmės ir brūkšneliai. Ryškus lytinis  dimorfizmas. Patinų sparnai rudi, oranžiškai raudoni, melsvi. Patelių sparnų viršus tamsių spalvų, dažniausiai rudas. Neretai užpakaliniai sparnai turi "uodegėles".

     Patinų priekinių kojų letenėlės be segmentacijos, patelių letenėlės normalios, sudarytos iš penkių narelių. Blauzdos su spygliais ar be jų. Spyglių ilgis ir jų buvimas – svarbus kai kurių rūšių diagnostinis požymis.

     Melsvių vikšrai dažniausiai trumpi, buki, slepiamosios žalios spalvos.

 
 

BIOLOGIJA:

     Melsviai – dieniniai drugiai, paprastai aktyvūs šiltomis saulėtomis dienomis.

     Kai kurių melsvių vikšrai turi kvapiąsias liaukas, kurių sekretą labai mėgst skruzdėlės. Jos lervą nusineša į skruzdėlyną, kur vikšrai, misdami skruzdių perais, baigia vystytis, arba skruzdėlės pačios vikšrus maitina.

 

PAPLITIMAS:

Pasaulinėje faunoje yra 3 500 rūšių, Palearktikoje – apie 500, Europoje – 123, Lietuvoje – 37. Kelios rūšys įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Maculnea genties rūšys Lietuvoje sudaro svarbią europinės populiacijos dalį.

 

ŠALTINIAI:

Ivinskis P., Augustauskas J. 2004. Lietuvos dieniniai drugiai. "Lututė". P.100. ISBN 9955-575-41-7

R. Kazlauskas. 2008. Lietuvos drugiai. "Lututė". P.118. ISBN 978-9955-37-031-4

 
Publikavimo data: 2015-07-25 00:31