Jump to Navigation

Ixodidae - Iksodinės erkės

Acarina - Erkės

Ixodidae - Iksodinės erkės

Trombidiidae - Trombidinės erkės

Lepidoptera - Drugiai

Pieridae - Baltukai

Lycaenidae - Melsviai

Papilionidae - Sklandūnai

Iksodinės erkės - Ixodidae

 

MORFOLOGIJA:

     Iksodinių erkių kūnas plokščias, ovalus ar apvalus, nesegmentuotas. Būdingas kūno padidėjimas kelis kartus. Alkanos erkės būna 1-6 mm, o pasimaitinusios - išpampsta net iki 25 mm. Suaugusios erkės turi keturias poras vaikštomųjų kojų, lervutės - tik tris.

     Alkanos erkės kūno spalva varijuoja nuo šviesiai geltonos ar rudos iki juodos. Tačiau pasimaitinusios erkės tampa šviesiai pilkos.

     Lytinis dimorfizmas ryškus. Pas pateles nugarinis skydelis randasi už straubliuko pamato, priekinėje kūno dalyje. Likusi kūno dalis yra laisva ir elastiška. Pas patinus nugarinis skydelis užima beveik visą kūno dalį.

 
 

BIOLOGIJA:

     Iksodinės erkės tai tykojančios kraujasiurbės. Jos skirstomos į dvi ekologines grupes: ganyklines ir urvelines. Ganyklinės erkės aukos tykoja ant aukštų žolių ar krūmų, o urvelinės aukas puola įvairiuose  urvuose ar slėptuvėse. Hyallomma genties erkės vienintelės auką persekioja. Iksodinės erkės ant aukos kūno būna tik tol kol maitinasi. Pasimaitinusios palieka auką.

     Patinai dažniausiai pateles apvaisina būdami dar ant aukos kūno. Palikusios auką apvaisintos patelės pasislepia  žolėje po augalinėmis liekanomis ir po 4-60 dienų sudeda kiaušinėlius. Priklausomai nuo išsiurbto kraujo kiekio ir rūšies patelės sudeda nuo 1500 iki 20 000 kiaušinėlių.

     Kiaušinėliai vystosi iki 10 dienų. Jie jautrūs nepalankioms aplinkos sąlygoms. Jei aplinkoje drėgnumas nukrenta žemiau 65%, kiaušinėliai žūva. Apsemti vandens kiaušinėliai išlieka gyvybingi, tik embriono vystymasis sulėtėja. Išsiritusios iš kiaušinėlių lervutės, o vėliau ir nimfos vystosi 1-4 savaites. Jos labai gyvybingos. Po vandeniu gali išbūti mėnesį, o badaudamos išgyvena iki 2 metų. Kad virstų į nimfas, lervutėms gyvybiškai svarbu pasimaitinti. Maitinasi 2-5 dienas. Erkių pilnas vystymosi ciklas užtrunka nuo metų iki keturių.

     Iksodinės erkės taip pat skirstomos į tris skirtingų mitybinių šeimininkų grupes:
1. Trijų šeimininkų ciklas. Erkės ant šeimininko būna tik kol maitinasi. Rūšių, kurios aukos tykoje lizduose ar urveliuose visos augimo stadijos maitinasi ant vienos ir tos pačios rūšies šeimininko. O erkių, kurios tykoja aukos pievose lervutės ir nimfos maitinasi roplių ar smulkių graužikų krauju ir tik suaugę puola stambesnius gyvūnus.
2. Dviejų šeimininkų ciklas. Lervutė po maitinimosi ir toliau lieka prisitvirtinusi ant šeimininko. Čia ir neriasi ir virsta nimfa. Nimfa palieką auką tik po maitinimosi, prieš ruošdamasi tampi suaugėliu.
1. Vieno šeimininko ciklas. Šio ciklo atstovai ant šeimininko maitinasi visose stadijose - lervutės, nimfos ir suaugėlio. Auką palieką tik soti ir kiaušinėlius pasiruošiusi dėti patelė.

     Daugelis iksodinių erkių perneša žmonių, naminių gyvulių ir paukščių ligas.

 

PAPLITIMAS:

     Paplitusios visame pasaulyje ir visose gamtinėse zonose. Aptinkamos netgi Arktyje ir Antarktidoje. Viena rūšis Ixodes uriae parazituoja pingvinus.

 

ŠALTINIAI:

 
 
Дербенева-Ухова В.П. Руководство по медицинской энтомологии. Под ред. В.П. Дербеневой-Уховой. М., «Медицина», 1974, 360 с.
 
Рыльников В.А. Управление численностью проблемных биологических видов: Учебное пособие / под ред. В.А. Рыльникова. - М.: Институт пест-менеджмента, 2012. - В 3 томах. Т. 2. Дезинсекция  / А.А. Жаров. - 2012. - 169. с.: ил.
 
Северинчик И.В. Медицинская дезинсекция : учеб.-метод. пособие / И. В. Северинчик [и др.]. – Минск : БГМУ, 2011. – 71 с.
 
Тарасов В.В. Медицинская энтомология. М.: Изд-во МГУ, 1996 – 353 с.
 

 

 
Autorius : Gintautas Steiblys
Publikavimo data: 2015-06-09 20:14